Prosto o podatkach w gabinecie kosmetycznym


Jak korzystnie i bezpiecznie rozliczać podatki w 2022 po wejściu w życie Nowego Ładu?

 

Gabinet kosmetyczny i salon urody a podatki w Nowym Ładzie? To wydaje się być takie skomplikowane. Czy i komu opłaca się teraz ryczałt? Kiedy warto rozliczać się podatkowo z małżonkiem? Jakie ulgi podatkowe można mieć na dzieci prowadząc biznes beauty? Jak poruszać się w gąszczu kosztów i przychodów, ulg i składek zdrowotnych? 

Dla osób rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych w Nowym Ładzie pojawiło się najwięcej zmian. Najważniejsza z nich to kwota drugiego progu podatkowego, która od 2022 roku wynosi 120 000 zł. Osiągając więc nieco ponad 85 528 zł możemy spać spokojnie, ponieważ wyższy podatek 32% odsunął się nieco i możliwe, że w aktualnym roku będziemy nadal mieścić się w pierwszym progu. Wzrosła nam również kwota wolna od podatku z 8 000 do 30 000 zł. Ewidentnym minusem wprowadzonych nowelizacji jest jednak brak możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku, oraz uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od dochodu osiąganego przez podatnika. 

Ponadto wszyscy rozliczający swój podatek na zasadach ogólnych są zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej w wysokości aż 9% od dochodu. Co prawda ustawodawca zapewnił nam dodatkową „ulgę” nazwaną „ulgą dla klasy średniej”, która po przeliczeniu (skomplikowanym i niezrozumiałym wzorem) ma nam zapewnić dochód w takiej samej kwocie, jak w poprzednim roku. Ma ona na celu zniwelowanie negatywnych skutków wprowadzonych zmian dla wszystkich których przychód mieści się w przedziale 5 701 do 11 141 zł. 

Warto więc znać takie niuanse w świetle nowych przepisów podatkowych, by pozbyć się wątpliwości. 

Na Kongresie LNE Wiedza o podatkach na 2022 – będzie w pigułce, czyli łatwo i przystępnie. Jasno i zrozumiale powiemy też o składkach na ZUS, kto zapłaci więcej a kto mniej, czego unikać i na co uważać. Agnieszka Keller, redaktorka naczelna LNE, z ekspertką Magdaleną Grabińska, która prowadzi profil na instagramie profil @ksiegowareanimacja, wyjaśnią owe zawiłości.

 

SALA PARYŻ | SOBOTA | 12:10 - 12:40

WARSZTAT EKSPERTA: LIFTING BIZNESU

PRELEGENTKA: Magdalena Grabińska