Probiotykoterapia jako wsparcie leczenia trądziku


Drobnoustroje probiotyczne, jak wykorzystać wiedzę o nich w terapii skóry z trądzikiem.

 

Skóra z trądzikiem a mikrobiom przez pryzmat środowiska mikrobiologicznego w organizmie to jeden z najważniejszych kierunków w terapii przewlekłych schorzeń zapalnych. Już powszechnie wiadomo, że drobnoustroje żyjące w i na nas (na powierzchni naszej skóry) wpływają na jej stan, kondycję i funkcjonowanie. Dlaczego, mając cerę z trądzikiem, lepiej nie walczyć z mikrobami, a z nimi współpracować? W ostatnich latach nastąpił rozkwit badań nad drobnoustrojami bytującymi w organizmie człowieka, zwanymi mikrobiomem. Prawidłowa flora bakteryjna człowieka chroni nas przed tą patogenną, moduluje nabytą i wrodzoną odporność poprzez wpływ na układ immunologiczny, uczestniczy w procesie trawiennym i syntezie witamin. Mikroorganizmy bakteryjne i produkty ich przemiany materii pomagają w utrzymaniu funkcji barierowej skóry. 

Badanie zarówno całego składu mikrobiomu, jak i genetycznych oraz metabolicznych zależności pomiędzy poszczególnymi mikroorganizmami stało się możliwe dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technik biologii molekularnej. Toteż zaburzenia mikrobiomu obserwuje się w wielu chorobach, a przywracanie równowagi mikrobiologicznej jako formy terapii jest poddawane obecnie intensywnym badaniom w wielu dziedzinach medycyny. Wśród schorzeń dermatologicznych do tej pory najwięcej uwagi poświęcono atopowemu zapaleniu skóry, co zaowocowało powstaniem nowej grupy emolientów opartych na prebiotykach, których skuteczność znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych. Liczne badania wskazują, że również w przypadku trądziku kuracja ukierunkowana na mikrobiom daje korzystne efekty. Trądzik to efekt zaburzeń w ewolucyjnej interakcji drobnoustroje-człowiek, a gabinet kosmetyczny może być miejscem edukacji na temat wpływu mikrobiomu na pielęgnację skóry z niedoskonałościami. 

Chcesz zostać ekspertem od mikrobiomu? Dowiedz się więcej! 

Wykład na Kongresie i Targach LNE poprowadzi Oskar Kaczmarek, lekarz specjalizujący się w problematyce zaburzeń mikrobioty człowieka oraz możliwościach jej terapeutycznej modyfikacji. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów wiedzy na ten temat w Polsce.

 

SALA PARYŻ | SOBOTA | 10:40 - 11:10

WARSZTAT EKSPERTA: TRĄDZIK

PRELEGENT: Oskar Kaczmarek