Prewencja powikłań w kontekście blizn i bliznowców


Które zabiegi na blizny sprawdzają się w kosmetologii a jakie możliwości niesie współczesna medycyna.

 

W walce z bliznami istotne jest minimalizowanie ryzyka wszelkich powikłań, szczególnie na styku współpracy pomiędzy specjalistami oraz zrozumienia istoty procesów naprawczych przez pacjenta. Kompleksowe postępowanie zabiegowe zawsze obejmuje zakres działań kilku stron: co może robić lekarz, co leży w gestii kosmetologa, a pozostaje po stronie pacjenta. Dlaczego działanie zespołowe: – lekarz – kosmetolog – pacjent jest tak skuteczne? 

Wystarczy przyjrzeć się groźnemu zjawisku, jakim jest powstawanie bliznowców. zwanych inaczej keloidami lub przerośniętymi bliznami. Te łagodne zmiany rozrostowe skóry powstają po zaistniałym urazie z naruszeniem, bądź przerwaniem jej ciągłości. U osób ze szczególną tendencją do tworzenia się keloidów, mogą one powstawać nawet po niewielkich urazach, zwykłych zadrapaniach, a nawet po ukąszeniu przez owada. Podstawą, z której wynika tworzenia się bliznowców, są zaburzenia w procesie gojenia się. 

W przypadku prawidłowego gojenia się dochodzi do stopniowego łączenia się włókien kolagenowych zawartych w skórze, co powoduje zasklepienie się ubytku. Następnie do nowopowstałej tkanki wnikają naczynia krwionośne, co pozwala na dostarczanie składników odżywczych oraz tlenu.

Jest to sygnałem do zmniejszenia, a w końcu zakończenia wytwarzania nowych włókien kolagenowych, co skutkuje powstaniem prawidłowej blizny. W sytuacji zaburzenia wyżej wymienionych procesów, nie dochodzi do zahamowania produkcji kolagenu, co w rezultacie prowadzi do stopniowego przerastania blizny i jej przekształcenia w bliznowiec.

O tych zaburzeniach i powikłaniach w pracy nad niwelowaniem blizn opowie na Kongresie i Targach LNE doświadczony specjalista medycyny estetycznej, doktor nauk medycznych, Mariusz Borkowski, ekspert ds. zdrowia w pracach Parlamentu Europejskiego, trzykrotnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi.

 

SALA PARYŻ | NIEDZIELA | 10:00 – 10:40

WARSZTAT EKSPERTA: BLIZNY I USZKODZENIA SKÓRY

PRELEGENT: dr Mariusz Borkowski