Razem i bezpiecznie
41. Kongres
Razem i bezpiecznie

6 czerwca 2020 r. targi zostały oficjalnie odmrożone – do  tego terminu cała branża przygotowywała się bardzo intensywnie od wielu tygodni. Polska Izba Przemysłu Targowego, Sztab Kryzysowy oraz Ministerstwo Rozwoju przygotowały wytyczne dla organizatorów targów, spotkań biznesowych, szkoleń i konferencji, dla wystawców oraz dla obiektów wielofunkcyjnych. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem, zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wszystkich uczestników wydarzeń oraz kompleksowe działanie dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemicznego. 

Jak w praktyce będą wyglądać targi w nowym reżimie sanitarnym, wyjaśnia Mateusz Kania, kierownik działu organizacji technicznej oraz inspektor ds. bezpieczeństwa sanitarnego Expo Kraków.

 

Pracuje pan nad procedurami bezpieczeństwa dla imprez targowych — jakie one są?

Moim zadaniem jest opracowanie planu bezpieczeństwa pod kątem każdego wydarzenia, które odbywa się w naszym obiekcie. Trzeba podkreślić, że targi, kongresy czy inne eventy różnią się od siebie nie tylko charakterem, ale mają zupełnie inną specyfikę. Dlatego tak ważna jest indywidualna ocena ryzyka i bezpieczeństwa. Expo Kraków jest przygotowane do organizacji wydarzeń w sposób perfekcyjny. 

Każdy uczestnik przed wejściem jest badany kamerą termowizyjną, co pozwala nam wychwycić osoby z podniesioną temperaturą. Jednocześnie wszyscy uczestnicy będą się rejestrować online, a wymiana zaproszeń na wejściówki także będzie dokonywana bezdotykowo. Obiekt jest wyposażony w miejsca do dezynfekcji rąk. Po Expo można poruszać się wyłącznie w maseczkach lub przyłbicach. Będzie możliwość zakupu tych środków ochrony na miejscu. 

 

Jak uczestnicy wydarzeń będą informowani o regulaminie bezpieczeństwa?

Działania informacyjne będą realizowane na dwa sposoby. Po pierwsze, przez informacje na stronie, w mediach społecznościowych i specjalne newslettery, a po drugie – już w samym Expo. W obiekcie pojawią się szczegółowe instrukcje i piktogramy opracowane przez Inspektorat Sanitarny, wytyczne będą też wygłaszanie przez radiowęzeł i wyświetlane na monitorach. 

 

Czy wdrożone zostaną jakieś dodatkowe formy ochrony bezpieczeństwa?

Trzeba pamiętać, że koronawirus roznosi się głównie drogą kropelkową, dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa wentylacja obiektu. W Expo korzystamy z systemu BMS, który pozwala na 100-procentową wymianę powietrza. Mówiąc obrazowo – całe „zużyte” powietrze z obiektu jest wyprowadzane na zewnątrz, a do środka dostaje się świeże, przefiltrowane. Warto podkreślić, że dbamy o odpowiednią konserwację systemu filtrów, a dodatkowo stosujemy preparaty biobójcze, które niszczą większość bakterii, wirusów i grzybów. 

 

A jak przygotowywana jest obsługa targów?

Podczas imprez będziemy współpracować z wykwalifikowanym personelem medycznym – liczba osób będzie dostosowana do danego wydarzenia. Będą one wyposażone w odpowiednie narzędzia pracy i środki ochrony osobistej. Będziemy przygotowani na przeprowadzenie testów przesiewowych oraz wydzielimy specjalną izolatkę. Ochrona obiektu – zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna, będzie pilnowała przestrzegania regulaminu sanitarnego przez uczestników. 

Z całym zespołem na bieżąco śledzimy wyniki badań dotyczące ozonowania hali i stosowania promieniowania UVC. Przeprowadziliśmy już próbne ozonowanie hal wystawienniczych oraz wykładowych i czekamy na wyniki – jeśli okażą się pozytywne, wprowadzimy ozonowanie jako element obowiązkowy. Cały czas trzymamy rękę na pulsie. Miejmy też świadomość, że oprócz stosowania wszystkich zasad i zaleceń niezbędny pozostaje zdrowy rozsądek. Dzięki niemu zapewnimy sobie i innym bezpieczeństwo.

Kongres i Targi LNE
Zapowiedzi i relacje