Masaż – renesans pracy z ciałem
Aktualności
Masaż – renesans pracy z ciałem

Gościem sesji „Masaż – renesans pracy z ciałem” podczas 41. Kongresu LNE będzie Pascal Weigel z Francji, specjalista w zakresie wyszczuplania i zabiegów anti-aging.

Ma pan szerokie kompetencje – jest pan osteopatą, dietetykiem, psychoterapeutą. Jak to się stało, że zainteresował się pan zabiegami wyszczuplającymi?

Przypadkowo poznałem osobę, która pracowała w tej właśnie branży i to ona wskazała mi, w jakim stopniu moja wiedza i doświadczenie mogą być pomocne w przeprowadzaniu kuracji wyszczuplających. Klientka, która chce stracić zbędne kilogramy lub pozbyć się cellulitu, ma często również problem z postrzeganiem siebie, czuje się niedowartościowana. Dlatego oprócz określenia podłoża fizjologicznego, żywieniowego czy organicznego, biorę też pod uwagę aspekt psychologiczny. To pomaga mi np. wyznaczyć moment, w którym należy rozpocząć kurację.
Wyszczuplanie wymaga holistycznego podejścia, do czego oczywiście konieczna jest wiedza i zaangażowanie, ale to właśnie powoduje, że moja praca jest tak fascynująca.

Dużo pan mówi o znaczeniu diagnozy. Czy wystarczy konsultacja w gabinecie kosmetycznym, czy też należy się odwołać do pomocy innych specjalistów?

Współdziałanie wielu specjalistów może przynieść bardzo dobre efekty, ale po latach pracy z kosmetyczkami wiem, że większość z nich doskonale umie rozpoznać problem i postawić diagnozę samodzielnie. Oczywiście mówimy o konsultacji, której nie należy porównywać z diagnozą stawianą przez lekarza. Odpowiednio przygotowana (m.in. dzięki szkoleniom) kosmetyczka może określić, czy występujące problemy (trawienne, ze snem, naczyniowe, itd.) będą przeszkodą dla skuteczności zabiegów.

Czy istnieją metody lub techniki wyszczuplania (np. masaże czy stosowanie określonych składników aktywnych), które zawsze się sprawdzają?
  
Jak wiadomo nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie, ale nie ma też złych technologii czy technik pracy. Wszystko jest kwestią właściwego doboru metody do problemów fizjologicznych występujących u danej osoby. Żeby się upewnić co do słuszności stosowania danej metody, potrzeba przede wszystkim wiedzy z zakresu fizjologii, a bardziej szczegółowo potrzebne są trzy elementy: poznanie fizjologii procesu wyszczuplania, zadawanie klientowi odpowiednich pytań i świadomość ograniczeń poszczególnych technik. To wydaje się oczywiste, ale niestety rzadko trafiam na profesjonalistów, którzy stosują takie podejście. Właśnie z uwagi na ograniczenia poszczególnych metod, konieczna jest umiejętność wyboru i łączenia ich, jeśli chcemy osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Czy pana zdaniem istnieją metody, które mimo że są modne lub często stosowane, to nie przynoszą oczekiwanych efektów?

Niestety tak. Taką metodą wydaje mi się bardzo modna kriolipoliza. Uważam, że nie można zamrażać wody znajdującej się w komórkach, nie uszkadzając przy tym komórek sąsiednich. W przypadku zdrowej osoby nie pojawią się problemy czy komplikacje, ale w przypadku osoby, u której występują niedobory wody (mierzone za pomocą bioimpedancji elektrycznej) ryzykujemy długotrwałe uszkodzenie komórek i wywołanie głębokich poparzeń oraz martwicy. Technika ta powinna być zarezerwowana jedynie dla określonych przypadków. We Francji trwają zresztą prace nad przepisami, zabraniającymi stosowania tej techniki.

Kuracja wyszczuplająca wymaga współpracy z klientką. W jaki sposób z nią rozmawiać, żeby zrozumiała, że to klucz do skuteczności?

W naszych centrach prowadzimy pomiary za pomocą bioimpedancji elektrycznej i wykresów, które pozwalają śledzić zmiany dotyczące zawartości w organizmie masy tłuszczowej, mięśniowej i wody. Klientka, która decyduje się na kurację, widzi na wykresach, jak zmieniają się wyniki obrazujące stan jej organizmu. To bardzo dobra motywacja dla klientki, a nasza funkcja coacha jest wówczas łatwiejsza do spełnienia. Do tego jest jeszcze aplikacja, która przez e-mail lub sms pomaga podtrzymywać motywację klienta i wspierać go w jego postanowieniach.
Jeszcze jedna rzecz jest moim zdaniem istotna – to ocena możliwości i motywacji osoby podejmującej kurację. Pracownicy w moich centrach zostali przeszkoleni również pod kątem określania profilu psychologicznego klienta. To bardzo pomaga im w pracy. Ale, jeśli chodzi o motywację, to nie ma nic bardziej skutecznego niż to, że klient obserwuje, jak zmniejsza się masa tłuszczowa. To go utwierdza w przeświadczeniu, że wysiłek się opłaca.

O czym będzie pan mówił podczas wykładu w sesji masażu na 41. Kongresie LNE w Krakowie ?

Wyszczuplanie nie jest trudne, kiedy zna się podstawy fizjologii i ma świadomość, jakie pułapki czyhają na drodze do osiągnięcia celu. Będę więc mówił o diagnozie, wskazując kilka kluczowych elementów, które pozwalają osiągnąć zamierzone rezultaty. Opowiem o lipolizie, drenażu i procesie spalania. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się, dlaczego to ma znaczenie.

Do zobaczenia!

Sobota / 20 czerwca / Sala WIEDEŃ 

Pascal Weigel

Osteopata, dietetyk, fitoterapeuta, psychoterapeuta. Specjalista w zakresie wyszczuplania i zabiegów anti-aging. Autor Innowacyjnych koncepcji w dziedzinie kosmetyki i medycyny. Przez długi czas pracował jako dyrektor handlowy w branży medycznej. Prelegent i szkoleniowiec.

 

Zapraszamy na 41.Kongres i targi LNE

PROGRAM KONGRESU TUTAJ

 

Kongres i Targi LNE
Relacje